
Autoelektroonika on seadmete kogum, mille eesmärk on elektrienergiat luua, salvestada ja edastada, et varustada elektriseadmeid vooluga. Seda kasutatakse mootori käivitamiseks ja mehaanilise energia elektriliseks konverteerimiseks.
Auto erinevate elektriliste seadmete erijooned
Autoelektroonikat saab kasutada kas 12 V või 24 V pardavõrgu pingega. Sõiduautodes töötavad kõik seadmed 12 V pingel.
Akusid kasutatakse energia kogumiseks ja salvestamiseks. Kõige tavalisemad on pliihappega akud, mis on täidetud vedela elektrolüüdiga. Need on odavad, üsna usaldusväärsed ja vastupidavad pinge kõikumistele. Samas võib aeg-ajalt osutuda vajalikuks akusse elektrolüüti lisada, sest ka harva kasutatavatest akudest võib elektrolüüt aurustuda. Populaarsed on ka AGM ja liikumatu elektrolüüdiga täidetud geelakud. Need on vastupidavad vibratsioonile ja ei vaja hooldust. Nende akuelemendid pole altid ketendama, kuid nad on tundlikud voolutugevuse kõikumiste suhtes.
Starterid võivad olla nii otseülekande kui reduktoriga. Esimesi iseloomustab lihtne ehitus, hooldamise lihtsus, kiire reaktsioon ja odav hind, kuid need ei sobi võimsate autode jaoks. Teised on võimsamad, kuid maksavad rohkem ja neil on lisakomponent, mis võib rikki minna.
Kaasaegsed autod on varustatud vahelduvvoolugeneraatoriga (tuntud ka lihtsalt kui generaator), mille võimsus ja jõudlus võivad varieeruda. Hübriidsõidukid on varustatud integreeritud komponendiga, mis ühendab endas generaatori ja starteri funktsioonid.
Kasutamine ja asendamine: mida te peate teadma
- Puhastage aku klemme, pistikuid ja kontakte regulaarselt. Nad oksüdeeruvad kokkupuutel niiskuse ja mustusega. See omakorda takistab elektrivoolu ja muudab seadme toimimise tõhususe kõikuvaks. Talitlushäiretega elektriseadmed viitavad korrodeerunud akuklemmidele, mille märgiks on näiteks tulede tuhmus, nõrk autosignaal või ebaühtlane raadio töö. Samuti võite aku ülevaatamisel märgata valkjat või rohekat korrosiooni.
- Kasutage ainult selliseid osasid, mis vastavad teie sõiduki tehnilistele omadustele. See kehtib mitte ainult suuremate seadmete, vaid ka väiksemate detailide puhul. Näiteks kui kasutate vale kaitset, ei pruugi see enam olla võimeline kaitsma vastavat seadet pinge ülekoormuse eest. Näiteks võivad liiga kõrge voolu korral plastikosad sulada. Pirnidki võivad sageli läbi põlema hakata.
- Kui te ei sõida oma sõidukiga pikka aega, eriti talvel, siis eemaldage aku ja hoidke seda soojas ruumis. Nii saate ära hoida aku plaatide sügavtühjenemist ja sulfideerumist. Selle probleemiga kaasneb tavaliselt aku vähenenud jõudlus, mis omakorda põhjustab selle kiiremat tühjenemist. Mõningatel juhtudel võivad seadmed lakata töötamast ning mootori käivitamine võib osutuda võimatuks.
- Mootoriruumi puhastamisel katke olulised seadmed kilekotiga. Vastasel juhul võib vesi elektrikontaktidesse sattuda ja põhjustada lühise. See omakorda võib põhjustada isolatsiooni sulamise, seadmete läbi põlemise ning isegi põlenguid. Kiired voolutugevuse muutused pingeahelas ning seadmete vigane toimimine (nt tuhmistunud tuled) võivad viidata rikkele.
topvaruosad.ee: ainult kvaliteetsed autoosad
Autoelektroonikat saate osta meie e-poest. Paljud osad on pakkumisel soodushinnaga. Registreeruge meie veebisaidil ja saate lisada tooteid oma soovinimekirja, et hoida hindadel silm peal ja saada parimaid pakkumisi.