
Tihendeid kasutatakse mitmesuguste süsteemide ühenduste ja liitmike tihendamiseks. Nende ülesanne on eraldada süsteemid ümbritsevast keskkonnast. Näiteks takistavad need õhu, niiskuse ja mustuse sattumist piduri- või jahutussüsteemi ning hoiavad ära töövedelike ja kuumade gaaside lekkimist mootorist.
Erinevat tüüpi tihendeid eristavad omadused
Neid osi tehakse mitmesugustest materjalidest: kummist, metallist, polüuretaanist, silikoonist, fluoropolümeeridest jt. Mõnedel neist võib olla alus, mis võib näiteks olla valmistatud alt kummiga kaetud metallist.
Kummist valmistatud osad on kõige tavalisemad. Neid iseloomustab kõrge elastsus. Sõltuvalt segu koostisosadest võivad neil olla erinevad jõudlusnäitajad. Näiteks on mõned õli- ja bensiinikindlad, teised taluvad ultraviolettkiiri või kõrgeid temperatuure. Neid kasutatakse tihendamise eesmärkidel pumpades ja andurites, samuti kereliigendite, esitulede, uste ja akende tihendamiseks.
Kummi alternatiivina kasutatakse tavaliselt silikooni ja polüuretaani. Need on sageli temperatuuri- ja kulumiskindlad.
Metallosi iseloomustab nende tugevus. Neid kasutatakse osades, mis töötavad eriti kõrgetel temperatuuridel. Näiteks on silindripea tihendid ja väljalaske tihendid sageli valmistatud metallist.
Komposiitosi kasutatakse peamiselt silindripea liikmete tihendamiseks. Nad taluvad madalamaid koormusi kui metallist osad, kuid oma struktuuri tõttu suudavad nad pindadel, mida nad katavad, ka kõige väiksemad ebatasasused ühtlaselt katta.
Kasutamine ja asendamine: mida peate teadma
- Tihendid on ühekordsed osad. Asendage need iga kord, kui te komponendi koost lahti võtate või lahti ühendate, isegi kui need tunduvad korras olema. Seda tuleb teha, kuna tihend on suletud pindade vahel ja deformeerub. Kui see uuesti paigaldada, võivad erinevate osade vahele jääda tühimikud.
- Paigaldamisel peaksite kasutama hermeetikut ainult siis, kui sõiduki tootja seda ette näeb. Vastasel juhul võivad hermeetikus sisalduvad ained põhjustada tihendite kõvenemist või kahjustusi. Seda probleemi on keeruline märgata, kuid te võite pärast paigaldamist aja jooksul näha paigaldatud osa ümber jutte.
- Komponendi kokkupanekul peaksite alati järgima tootja poolt ette nähtud pingutustugevust ja poltide kinnitusjärjestust. See kehtib eriti silindripea paigaldamise puhul. Vastasel juhul võivad tihendid kahjustuda, deformeeruda või kehvasti kokku sobituda. Halvasti kokkusobitatud pinnad muutuvad kuumemaks kui teised pinnad, kuna need puutuvad kokku kuumade gaasidega. Selle tulemusena võib tihend läbi põleda. Selle probleemiga kaasnevad raskused mootori käivitamisel, mootori ülekuumenemine, jahutusvedeliku vahutamine paisupaagis ja valge emulsioon õlimõõtevardal.
topvaruosad.ee: ainult kvaliteetsed autoosad
Meie e-poest saate taskukohase hinnaga osta kvaliteetseid tihendeid. Tänu laiale tootevalikule leiate kindlasti oma automudeli jaoks sobivad osad, isegi kui omate haruldast sõidukit. Saadame teile teie tellimuse nii kiiresti kui võimalik ja anname oma toodetele pikaajalise garantii.