
Autode väljalaskesüsteemid täidavad mitmeid olulisi funktsioone. Need koguvad gaase ja suunavad need eemale, takistades neid sõiduki salongi sattumast. Need vähendavad ka heitgaaside mürgisust ja summutavad helivõnkeid, muutes nii mootori töö vaiksemaks. Süsteem koosneb väljalasketorustikust, katalüüsmuundurist, resonaatorist ja summutist, ühendustorudest ning anduritest. Diiselmootoriga sõidukites sisaldab väljalaskesüsteem diisliosakeste filtrit.
Erinevaid väljalaskesüsteeme eristavad omadused
Tänapäeval on väljalaskesüsteemi osad tavaliselt valmistatud süsinikust, aluminiseeritud või roostevabast terasest, aga ka titaanist. Süsinikterasest osad on kõige odavamad ja samas kõige vähem vastupidavad. Keskmiselt kestavad need umbes kaks aastat ja on altid korrodeeruma olulisel määral. Mõned osad on kaetud tsingiga, et neid rooste eest kaitsta. Aluminiseeritud terasest valmistatud osad kestavad kauem, keskmiselt kolm kuni kuus aastat sõltuvalt sõiduki töötingimustest. Roostevabast terasest osad on veelgi vastupidavamad: need peavad vastu 10-15-aastasele kasutamisele, kuid seda on tunda ka hinnas. Titaanist väljalaskesüsteeme kasutatakse peamiselt autode tuunimiseks. Need on kallid ja tugevad ning on tuntud oma vastupidavate omaduste ja kerguse poolest.
Summuti ehituse osas võivad need süsteemid erineda. Neid on saadaval nii abisummutiga kui sirgjoonelisi. Abisummuti summutab vibratsiooni, juhtides heitgaaside voo läbi perforeeritud torude süsteemi. Neid iseloomustab kõrge efektiivsus, kuid need tekitavad vasturõhku, mis vähendab mootori võimsust. Sirgjoonelised versioonid neelavad ainult kõrgsageduslikku vibratsiooni, pakkudes sportlikku heli ilma vasturõhku tekitamata.
Kasutamine ja asendamine: mida te peate teadma
- Te peaksite kindlasti kontrollima, et õhu ja kütuse segu moodustamise eest vastutavad süsteemid ja andurid töötaksid korralikult. Vastasel juhul võib kütus põlemist väljalasketorus jätkata, põhjustades selle läibipõlemise. Sõiduki alt kostuvad teravad praksuvad helid viitavad sellele, et süsteem pole õhutihe.
- Kasutage ainult kvaliteetset kütust. Vastasel juhul võib teie katalüüsmuundur kiiresti ummistuda. Mootori vähenenud võimsus, ebaühtlane töö, sõiduki halb dünaamika ja suurenenud kütusekulu on ummistunud osa sümptomid. Samuti võite auto salongis märgata mädamuna lõhna.
- Kehvadel teedel sõites üritage mitte sõita läbi külma veega täidetud aukude. Äkilised temperatuurimuutused võivad kuuma väljalaskesüsteemi pragunema panna. Selliseid kahjustusi on ka silmaga vaadates näha. Lekkiv süsteem võib mootori töötamise ajal põhjustada ebaharilikku müra.
- Asendage ja pingutage kinnitused õigeaegselt. Kui summuti osad tulevad lahti, saavad need tugevalt raputada, võivad auto kerega kokku puutuda ning enneaegselt üles öelda. Sõiduki alt kostuvad (eriti kehvema kvaliteediga teedel sõites) metalsed helid on märk sellest, et peaksite süsteemi kinnitused üle vaatama.
topvaruosad.ee: ainult kvaliteetsed autoosad
Kas soovite osta väljalaskesüsteemi osi soodsa hinnaga? Meie kataloogist leiate kvaliteetsed ja odavad varuosad. Meie regulaarsed kampaaniad aitavad teil veelgi rohkem raha kokku hoida.